Hiperbaria a terapia cukrzycy

Wrzody żołądka polegają na powstawaniu ubytków w błonie śluzowej układu pokarmowego, co prowadzi do powstawania stanu zapalnego, a następnie martwicy. Za powstawanie wrzodów w 70% odpowiada bakteria Helicobacter pylori. Pozostałe czynniki ryzyka to stres, genetyka, palenie papierosów, spożywanie alkoholu i przyjmowanie niektórych leków.

Choroba ta często występuje bezobjawowo, a w bardziej zaawansowanym stadium objawia się bólami w nadbrzuszu, nudnościami, wymiotami czy zgagą.

Lecznicze działanie HBOT pozwala na usprawnienie procesów trawienia. Jak wiecie z naszych poprzednich postów tlen ma działanie antybakteryjne, pozwala więc na pozbycie się czynnika chorobotwórczego. Dzięki wzmożonej dystrybucji tlenu do tkanek poprawia się mikrokrążenie, a przyspieszona produkcja komórek macierzystych pozwala na odbudowę błony śluzowej i wyleczenie stanów zapalnych.

Aspekt psychologiczny tlenoterapii również nie pozostaje bez znaczenia. Terapia HBOT wykorzystywana jest również w leczeniu przewlekłego stresu – pozwala się odprężyć, poprawia jakość snu i samopoczucie. To również są czynniki zaostrzające chorobę wrzodową.

Przydatne linki

Scroll to Top