Tlenoterapia a choroba dekompresyjna

Choroba dekompresyjna była prawdopodobnie jednym z pierwszych schorzeń leczonych za pomocą tlenoterapii. Możliwe nawet, że dzięki temu skonstruowano pierwszą komorę hiperbaryczną. Obecnie wykorzystujemy HBOT również w celu przygotowań do nurkowania, a także u osób które już mają doświadczenie w nurkowaniu. 

 

 

Choroba dekompresyjna jest zespołem objawów, które dotykają osobę wystawioną na zbyt szybko zmniejszające się ciśnienie zewnętrzne. Może dotyczyć nurków, którzy nie przestrzegają zasad wynurzania się i wynurzają się zbyt szybko, a także pilotów czy pracowników kesonów. 

Objawy mogą obejmować zmiany skórne, bóle stawów i kończyn, problemy sercowo-płucne, a także neurologiczne. 

 

Tlenoterapia hiperbaryczna w sprężeniu powyżej 2ATA, została udowodniona jako skuteczna metoda leczenia choroby dekompresyjnej. Co więcej, istnieją nawet badania, że przyniosła efekty zastosowana z opóźnieniem (powyżej 48h po wystąpieniu dekompresji). 

 

Zwiększone ciśnienie tlenu pozwala na zniesienie dolegliwości bólowych (poprzez poprawienie ukrwienia i odżywienia uszkodzonych tkanek. Pomaga również przyspieszyć gojenie zmian skórnych powstałych na skutek dekompresji. 

 

 

 

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28846268/

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36525684/

Scroll to Top