Tlenoterapia a cukrzyca

Cukrzyca to choroba metaboliczna, polegająca na zaburzonym wydzielaniu i/lub działaniu insuliny. Cukrzycę dzielimy na dwa rodzaje:

  • Typu pierwszego – inaczej insulinozależną, która zazwyczaj występuje w wieku dziecięcym lub u młodych dorosłych. Nie można jej zapobiegać, a leczenie polega na wdrożeniu insuliny oraz edukacji żywieniowej i na temat trybu życia. 
  • Typu drugiego – inaczej insulinoniezależną, której przyczyną jest zbyt wysoki poziom glukozy i wynikająca z niego insulinooporność. Najczęściej towarzyszy jej otyłość i nadciśnienie. Leczenie zazwyczaj ograniczane jest do zastosowania diety i wdrożenia aktywności fizycznej, a także na farmakoterapii doustnej czy insulinie. 

 

Co o wpływie tlenoterapii na cukrzycę mówią badania? 

 

  • Stopa cukrzycowa – polega na powstawaniu zgorzeli, a następnie zmian martwiczych na stopie. Nieleczona prowadzi do amputacji. Badania wykazują, że regularna tlenoterapia redukuje ryzyko amputacji aż o 33%! Mowa również o przypadkach, w których wystąpiło już owrzodzenie, oraz o osobach które zwlekały z rozpoczęciem leczenia. Zatem jak to działa? HBOT pozwala na dostarczenie do miejsca objętego zmianami tlenu oraz poprawia ukrwienie i ułatwia zagajenie się rany. Rozszerzają się naczynia krwionośne, dzięki czemu tkanka jest lepiej odżywiona.  
  • Miażdżyca – to choroba, która często towarzyszy cukrzycy. Cukrzyca sprzyja podniesionemu ciśnieniu i powstawaniu zaburzeń lipidowych. Badania natomiast wykazały, że HBOT zmniejsza odkładanie się produktów procesu utleniania lipidów w wątrobie dzięki czemu obniża LDL i pozwala na zahamowanie zmian miażdżycowych.
  • Zaburzenia czucia – wahania glikemii sprzyjają powstawaniu zaburzeń czucia. To co wiemy z badań nad tlenoterapią to fakt, że sprzyja ona regeneracji nerwów i potrafi zahamować, a nawet odwrócić proces! 

 

Co obserwujemy u naszych pacjentów? 

 

  • Często pacjenci po zakończonej serii zgłaszają nam ustabilizowanie glikemii.
  • Pacjenci obserwują powrót utraconego czucia.
  • HBOT poprawia metabolizm i pomaga przywrócić homeostazę w organizmie, dzięki czemu pacjenci zgłaszają spadek wagi, lepsze samopoczucie oraz (co za tym idzie) mniej dolegliwości spowodowanych chorobą.

 

Źródła:

https://www.e-mjm.org/2019/v74n5/hyperbaric-oxygen-therapy.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7838311/

Scroll to Top