Tlenoterapia a choroba Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna, zwana również chorobą Crohna, to przewlekła choroba zapalna jelit, która charakteryzuje się zapalnymi zmianami w różnych odcinkach przewodu pokarmowego. Choroba ta w większości przypadków dotyka jelita cienkiego i okrężnicy, ale jej objawy mogą wystąpić w innych miejscach przewodu pokarmowego.

 

 

Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna mogą być różne, w zależności od obszaru stanu zapalnego i nasilenia choroby. Najczęstsze objawy to: bóle brzucha, biegunka, utrata masy ciała, nudności i wymioty, a także niestrawność i zaburzenia wchłaniania.

 

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest chorobą przewlekłą, a jej leczenie ma na celu łagodzenie objawów i hamowanie postępu choroby. W zależności od nasilenia i zaawansowania choroby, stosuje się leczenie farmakologiczne, a w niektórych przypadkach konieczne może być leczenie operacyjne.

 

Pomimo, iż tlenoterapia hiperbaryczna nie jest oficjalnie zatwierdzoną terapią w przypadku tej choroby, istnieje wiele badań potwierdzających jej skuteczność w łagodzeniu (a nawet remisji) objawów. Warto podkreślić, że HBOT ma właściwości przeciwzapalne oraz ułatwia gojenie. U pacjentów poddanych badaniom obserwowano zagajenie lub całkowite zamknięcie przetok, remisję ziarninowania rany, a także wygojenie stanów zapalnych.

 

Źródła:

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33995526/

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10022622/

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24738651/

Scroll to Top